Znany z przyjemnego i wyrazistego zapachu tymianek jest krzewem, który uwielbia kamieniste gleby i słoneczny klimat.
Z tego powodu rozmnaża się spontanicznie w wielu regionach świata, a zwłaszcza w rejonie Morza Śródziemnego. Bardzo odporny na warunki pogodowe, rośnie na wysokościach do 1500 m n. p. m. Ceniony za walory smakowe i lecznicze, tymianek zawsze był częścią codziennego życia ludzi.
W jakich przypadkach tymianek jest wskazany?
Tymianek może mieć korzystne działanie we wsparciu w wielu dolegliwościach:
- Zapalenie oskrzeli i choroby układu oddechowego: kaszel, przekrwienie, astma, dusznica bolesna, przeziębienia i wirusowe zapalenie nosogardzieli.
- Lęk, zaburzenia nerwowe i stres.
- Owrzodzenia jamy ustnej, ubytki i ból zębów.
- Małe rany, ukąszenia owadów lub niektóre choroby skóry (trądzik, egzema, trądzik różowaty itp.).
- Infekcje bakteryjne lub grzybicze (grzybice).
- Zaburzenia trawienia: wzdęcia, trudności w trawieniu, gazy i wzdęcia, nudności lub skurcze brzucha.
Naturalny środek przeciwwirusowy, tymianek ma uznane działanie zmniejszające przekrwienie i pomaga łagodzić kaszel i oczyszczać drogi oddechowe . W ten sposób tymianek znajdziemy w składzie sprayu z propolisem i innymi ekstraktami naturalnymi.
Możliwe jest również udrożnienie dróg oddechowych poprzez praktykowanie wilgotnej inhalacji na bazie tymianku. Aby to zrobić, zaparz dwie łyżki tymianku w misce z wrzącą wodą, pochyl nad nim głowę i przykryj ręcznikiem. Wdychaj opary przez kilka minut, aby odzyskać lepszy komfort oddychania.
Napary z tymianku może również skutecznie łagodzić ból gardła. Prawidłowe nawilżenie błon śluzowych gardła umożliwia przyspieszenie ich gojenia poprzez wspomaganie odprowadzania wydzieliny śluzowej i zmniejszanie jej stanu zapalnego. Aby zwiększyć działanie przeciwwirusowe naparu z tymianku, można dodać cytrynę lub miód, które również mają właściwości antyseptyczne.
Tymianek do walki z płytką nazębną
Tymianek, a zwłaszcza zawarty w nim tymol, ma działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i odkażające, ma korzystne działanie przeciwko próchnicy, płytce nazębnej i bakteriom odpowiedzialnym za niektóre patologie jamy ustnej, takie jak zapalenie dziąseł. Możliwe jest również stosowanie go w płynie do płukania jamy ustnej lub jako płukanka do gardła. Taki płyn można przygotować samodzielnie. Łyżkę suszonej rośliny zalewa się 100 ml wrzącej wody i odstawia do całkowitego ostygnięcia. Otrzymany preparat będzie przechowywany w chłodnym miejscu i może być stosowany kilka razy dziennie jako dodatek do szczotkowania.
Tymianek łagodzi stany zapalne skóry
Od zarania dziejów tymianek był używany w medycynie naturalnej do oczyszczania i wspomagania gojenia powierzchownych ran.
Oprócz działania odkażającego, tymianek jest również naturalnym środkiem przeciwgrzybiczym (zatrzymuje namnażanie się grzybów) i działa nie tylko na wirusy, ale także na bakterie. W połączeniu z działaniem przeciwzapalnym, te zalety sprawiają, że tymianek jest prawdziwym naturalnym środkiem antyseptycznym .
Można używać wywaru z tymianku, jako miejscowego środka antyseptycznego. Łyżkę tymianku zalej wrzątkiem, pozostaw do ostudzenia, a następnie przykładaj do skóry namoczony w wywarze wacik.
Tymianek na ukojenie niepokoju
Tymianek jest nie tylko świetny do zwalczania infekcji, ale także sprawdza się jako wsparcie dla zdrowia psychicznego. Tymianek ma naturalnie kojące i przeciwlękowe działanie i relaksujący wpływ na osoby cierpiące na lęki lub podatne na złe radzenie sobie ze stresem.
Aby skorzystać ze wszystkich antystresowych właściwości tymianku, najprostsze (i najprzyjemniejsze!) pozostaje spożywanie go w formie naparu. W tym celu zaparzyć 1 do 2 g suszu na 150 ml wrzącej wody, ponownie przez 10 do 15 minut. Można spożywać kilka filiżanek naparu tymiankowego dziennie.