Zbawienny dla skóry, równowagi kobiecego układu hormonalnego, a nawet układu krążenia, wiesiołek i jego drobne żółte kwiaty zawierają drogocenny olej o wielu zaletach.
Czym jest wiesiołek i jakie jest jego pochodzenie?
Jeśli ta niewielka roślina zielna z rodziny wiesiołkowatych pochodząca z Ameryki Północnej. Wielka popularność wiesiołka w ziołolecznictwie przeniosła go również na inne kontynenty, w tym na Europę. Jego lecznicze zastosowanie sięga czasów rdzennych Amerykanów, którzy używali go jako okładu w celu złagodzenia chorób skóry. Wiesiołek jest rodziną roślin, z których wyodrębnić można kilkadziesiąt gatunków, jednym z najbardziej popularnych jest wiesiołek dwuletni.
Wiesiołka dwuletniego można rozpoznać po małych, bardzo pachnących żółtych kwiatach, które kwitną o zmroku. Bogaty jest w wielonienasycone kwasy tłuszczowe typu omega 6, olej z wiesiołka zawiera ponad 65% kwasu linolowego i średnio od 7% do 15% kwasu gamma-linolenowego. Zawiera również pewną ilość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega 9, kwasu oleinowego, a także nasyconych kwasów tłuszczowych: kwasu stearynowego i palmitynowego. Jest także źródłem witamin E i F, minerałów, a także polifenoli, flawonoidów, garbników i fitosteroli.
Ta kompozycja, bogata w niezbędne, bo niesyntetyzowane samodzielnie przez organizm kwasy tłuszczowe, nadaje olejowi z wiesiołka niezwykłe właściwości nawilżające, przeciwutleniające i przeciwzapalne.
Mały żółty kwiat korzystny dla wszystkich rodzajów skóry
Stosowany samodzielnie lub w synergii z innymi olejami roślinnymi, olej z wiesiołka znany jest ze swoich dobroczynnych właściwości dla skóry. Olej z wiesiołka bardzo często łączony jest z olejem z ogórecznika, z którym tworzy bardzo korzystny duet dla piękna skóry, paznokci i włosów. Takie połączenie znajdziesz w produkcie PHYTOCEUTIC Olej roślinny z wiesiołka i ogórecznika OMEGA-6.
Wiesiołek jest popularnym składnikiem wspierającym skórę suchą, cierpiącą na zaczerwienienia, swędzenie i ogólny dyskomfort. Jego właściwości nawilżające i odżywcze wynikają z zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, których właściwości antyoksydacyjne stymulują regenerację komórek skóry.
To bogactwo składników odżywczych pozwala również olejowi z wiesiołka walczyć z wolnymi rodnikami i spowalniać starzenie się skóry. Tym samym do jego właściwości nawilżających dochodzą walory przeciwstarzeniowe, szczególnie cenione przez skórę dojrzałą. Stosowanie olejku z wiesiołka może być bardzo skuteczne w przywracaniu jędrności, elastyczności i sprężystości.
Podczas gdy ekstrakty z nasion, korzenia i liści wiesiołka są znane z tego, że odżywiają suchą skórę, jego kwiaty mają interesujące właściwości dla skóry mieszanej z tłustą lub skłonną do wyprysków. Kwiat wiesiołka jest rzeczywiście uznawany za kosmetyczny środek ściągający, wspomagający regulację produkcji sebum i redukcję niedoskonałości.
Wiesiołek, naturalny sprzymierzeniec dobrego samopoczucia kobiet
Oprócz właściwości nawilżających i odżywczych dla skóry, olej z wiesiołka ma również korzystny wpływ na kobiecy układ hormonalny, w szczególności dzięki wysokiej zawartości witaminy E. Jest zatem doskonałym sprzymierzeńcem w łagodzeniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) i menopauzy.
Olej z wiesiołka może być zatem również wsparciem w:
- Zmniejszeniu dyskomfortu związanego z zaburzeniami napięcia przedmiesiączkowego: napięcie w piersiach, uczucie wzdęcia, zmęczenie, bezsenność, zaburzenia nastroju czy zarządzania emocjami.
- Złagodzeniu bóli menstruacyjnych
- Zmniejsz objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, nocne poty lub suchość skóry.
Właściwości obniżające poziom cholesterolu
Dzięki swojemu bogactwu składników odżywczych i wysokiej zawartości wielonienasyconych i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych olej z wiesiołka wykazał również skuteczność w obniżaniu poziomu cholesterolu LDL, zwanego też „złym” cholesterolem.
Dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym i przeciwzakrzepowym ma tym samym właściwości, które w ramach zdrowego stylu życia i zbilansowanej diety przyczyniają się do zapobiegania incydentom sercowo-naczyniowym.
Jak i kiedy stosować olej z wiesiołka?
Najprostszym sposobem na zapewnienie odpowiedniej podaży oleju z wiesiołka jest spożywanie go w formie kuracji suplementu diety, wybierając olej z pierwszego tłoczenia na zimno zachowujący wszystkie wartości odżywcze. Zwykle stosowana dawka to 3 kapsułki raz dziennie przez okres jednego miesiąca z możliwością przedłużenia. Spożywanie oleju z wiesiołka zwykle nie jest zalecane kobietom w ciąży lub karmiącym piersią.